– مسابقات مقدماتی یورو چقدر اهمیت دارند؟
– عملکرد تیم های صعود کننده به یورو چگونه است؟
– تیم های میزبان در یورو جه عملکردی خواهند داشت؟
– عملکرد تیم های مقدماتی یورو از سال ۲۰۰۰ تا کنون چگونه بوده است؟

بازی های مقدماتی یورو چقدر مهم هستند؟

پیش‌بینی فوتبال بین‌ المللی برای شرط‌بندی کنندگان بسیار دشوار است. یک تیم لیگ برتری 38 بازی در یک فصل انجام می دهد، اما یک تیم بین المللی چندین سال طول می کشد تا این تعداد بازی را تکمیل کند.

در واقع، اولین بازی از 38 بازی انگلیس قبل از یورو 2024 ، پیروزی 2-0 آنها مقابل آلمان در دوره قبلی مسابقات، سه سال پیش از آن بود. برای سخت تر کردن آن از منظر پیش بینی، تقریبا یک چهارم آن مسابقات دوستانه بود.

و این قبل از این است که در نظر بگیرید که آیا بازی‌ های مقدماتی در آن دوره مقابل تیم‌هایی مانند آندورا، مالت و سن مارینو شایسته برچسب رقابتی به معنای واقعی کلمه هستند یا خیر.

با این حال، با نگاهی به مسابقات قهرمانی اروپا پیش رو، ما باید تلاش کنیم مشخص کنیم که آیا فرم یک تیم در مقدماتی تأثیری بر عملکرد آنها در خود مسابقات دارد زیرا مسابقات مقدماتی بخش بزرگی از فوتبال رقابتی یک تیم بین المللی را فراهم می کند.

جستجوی ما با توجه به تغییرات مداوم در فرآیند مقدماتی دشوارتر می‌شود. یورو 2024 هشتمین دوره‌ای خواهد بود که از سال 1996 به بعد با حداقل 16 تیم برگزار می‌شود و در این مدت هفت فرمت مختلف برای تعیین کشورهایی که به مرحله نهایی رسیده‌اند، وجود داشته است.

حتی در آن زمان، این دو که روند یکسانی داشتند، 12 سال از یکدیگر فاصله داشتند. با این حال، علیرغم تنوع روش های مورد استفاده، همیشه مقداری تفکیک برندگان گروه، و سپس نایب قهرمانان و/یا برندگان پلی آف (بازی حذفی) وجود دارد.

برای یورو 2024، آلمان میزبان، 10 برنده گروه مقدماتی، 10 تیم نایب قهرمان و سه نفر از برندگان پلی آف برای تشکیل 24 کشوری که با هم رقابت خواهند کرد، حضور دارند.
برای یورو 2024، 24 تیم شرکت‌کننده شامل آلمان که میزبان مسابقات است، 10 تیم برنده گروه‌های مقدماتی، 10 تیم نایب‌قهرمان گروه‌ها و سه تیم برنده پلی‌آف خواهند بود.

با استفاده از داده هایی که به راحتی از ویکی پدیا در دسترس است، ما می‌توانیم ببینیم که تیم‌های هر یک از این دسته‌ها در شش دوره قبلی مسابقات قهرمانی اروپا چگونه عمل کرده‌اند، تا ببینیم آیا موضوعاتی وجود دارد که می‌تواند انتخاب‌های شرط‌بندی ما را راهنمایی کند.

عملکرد مسابقات مقدماتی یورو از زمان یورو 2000

تیم‌های راه‌یافته از طریق پلی‌ آف در مسابقات یورو چه عملکردی دارند؟

سه تیم حاضر در یورو 2024 از طریق پلی آف راه یافتند: گرجستان (برای اولین بار به مسابقات صعود می کند)، لهستان و اوکراین.

همانطور که از این واقعیت انتظار می رود آنها مجبور بودند مسیر طولانی را برای رسیدن به فینال ها طی کنند، برندگان پلی آف – که در هفت دوره گذشته به غیر از یورو 2008 حضور داشته اند – سابقه موفقیت ندارند.

هلند در سال 2004 به جمع چهار تیم آخر رسید، قبل از اینکه فاتح آن سال، پرتغال، هشت سال بعد از آنها تقلید کند، اما در مقابل اسپانیا برنده نهایی شکست خورد.

اما به جز این دو مثال، از سال 2000 به بعد، تنها دو تیم برنده پلی‌آف توانستند به مرحله یک چهارم نهایی برسند. در یورو 2020، هیچکدام از چهار تیم حتی موفق به عبور از مرحله گروهی نشدند.

این شانس کم در ضرایب وان ایکس بت برای یورو 2024، همانطور که در شانس‌های تیم‌های برنده پلی‌آف نیز مشخص است، تا حد زیادی معکوس شده است. هیچکدام از چهار تیم برنده پلی‌آف بیش از یک درصد شانس برنده شدن در تورنمنت را ندارند، و تنها اوکراین پیش‌بینی می‌شود که به مرحله حذفی برسد.

نایب قهرمانان گروه مقدماتی در یورو چه عملکردی خواهند داشت؟

آلمان در یورو 2024 میزبان 10 تیم خواهد بود که در گروه های مقدماتی مربوطه به عنوان نایب قهرمانی دست یافتند. آنها اتریش، کرواسی، جمهوری چک، ایتالیا، هلند، اسکاتلند، صربستان، اسلواکی، اسلوونی و سوئیس هستند.

تیم هایی که به صورت خودکار واجد شرایط شدند اما بدیهی است که موفق به پیروزی در گروه خود نشدند نسبت به آن دسته از کشورهایی که به پلی آف متکی بودند، رکورد بهتری دارند.

آنها حتی یک فینالیست در بین خودشان دارند،اگرچه وقتی می‌فهمید که آلمان در سال 2008 بوده است، آنقدر ناراحت نمی‌شوید که واقعیت خام نشان می‌دهد.

با توجه به فرمت های متعدد صلاحیتی که در طول سال ها مشاهده شده است، اکثر تیم هایی که تحت این پرچم قرار می گیرند در یورو 2008 و سپس دو دوره قبلی شرکت کردند. آنها در دوره اول موفقیت های بیشتری داشتند، اما تیم های قوی تری نیز داشتند و تنها 16 کشور به جای 24 کشور در فینال ها حضور داشتند.

پنج کشور از هشت کشوری که 16 سال پیش در یک چهارم نهایی در اتریش و سوئیس حضور داشتند، نایب قهرمان شدند و سه تا از آن تیم ها به نیمه نهایی راه یافتند.

علاوه بر فینالیست های آلمانی، این گروه شامل هلند و پرتغال در سال 2008 بود که همگی می توانستند در گروه های مقدماتی خود پیروز شوند و هیچ کس شگفت زده نمی شد.

هشت سال بعد، ولز با حضور در نیمه نهایی، پرچم نایب قهرمانی را در بالاترین سطح به اهتزاز در آورد، در حالی که ایسلند و لهستان به یک هشتم نهایی صعود کردند. به همین ترتیب،دانمارک آخرین بار با شکست جمهوری چک در دور قبل، به نیمه نهایی راه پیدا کرد.

این بدان معنی است که در دو دوره 24 تیمی، یک چهارم از نایب قهرمانان مقدماتی به یک چهارم نهایی رسیده اند. شانس  آشکار و صریح سایت شرط بندی وان ایکس بت برای یورو 2024 حاکی از آن است که دو تا از 10 به آن مرحله در تابستان امسال می‌رسند و ایتالیا و هلند تیم‌های مورد نظر هستند. از آنجایی که کرواسی به طور مشترک در رده نهم محبوبیت قرار دارد، یک سوم این تیم‌ها به راحتی می‌توانند به جمع هشت تیم پایانی راه یابند.

عملکرد تیم‌های صدرنشین گروه‌های مقدماتی در مسابقات یورو چگونه خواهد بود؟

10 برنده گروه مقدماتی ما در سال جاری، آلبانی، بلژیک، دانمارک، انگلستان، فرانسه، مجارستان، پرتغال، رومانی، اسپانیا و ترکیه هستند. در حالی که امیدهای موفقیت برای این تیم ها مبهم و نامشخص است، این مجموعه شامل چهار کشور از پنج کشور با ضریب گم در بازار برنده یورو 2024 وان ایکس بت می باشد.

تاریخ، اگر غیر از این باشد، نشان می دهد چرا.

تیم‌هایی که از این مسیر به مرحله نهایی رسیده‌اند، در طول شش دوره اخیر مسابقات قهرمانی اروپا، نه تنها نهایی‌رس‌ها را نزدیک به نُه بار از مجموع ۱۲ نهایی‌رس، تشکیل داده‌اند، بلکه تمام برندگان این مسابقات از این تیم‌ها بوده‌اند.

این تیم‌ها نیز برای 13 از 24 تیم سه‌بخشی (به نسبت 54.2 درصد) و 30 از 48 تیم چهارم‌بخشی (به نسبت 62.5 درصد) مسئولیت دارند. از آنجایی که برندگان گروه‌های مقدماتی از سال 2000 به بعد 48.2 درصد از تیم‌های یورو را فراهم آورده‌اند، می‌توانیم ببینیم که آن‌ها تعداد بیشتری از تیم‌ها را برای هر یک از سه مرحله نهایی فراهم آورده‌اند.

در سال 2020، تنها لهستان از این مجموعه تیم ها در مرحله گروهی سقوط کرد، در حالی که اتریش و جمهوری چک در نسخه قبلی همین کار را انجام دادند. به عبارت دیگر، اکثریت این 10 کشور در آلمان باید به مرحله یک شانزدهم نهایی برود و یکی از آنها احتمالاً در 14 جولای در برلین جشن خواهد گرفت.

میزبان یورو در مسابقات چقدر خوب عمل می کنند؟

آلمان میزبان مسابقات قهرمانی اروپا در تابستان امسال است و سومین تیم مورد علاقه با وبسایت فوتبالی برای برنده شدن در این مسابقات است.

یورو 2020 میزبانی نداشت. با این حال، از آنجایی که انگلیس همه بازی‌های خود را به جز یک بازی در ومبلی انجام داد، اساساً همینطور بود و در ضربات پنالتی به دور از بلند کردن جام بود.

هشت میزبان برای پنج دوره قبلی – همانطور که در سه نوبت میزبان مشترک بودند -یک جفت نایب قهرمان و یک تیم دیگر در نیمه نهایی را ارائه کردند.

با این حال ، به نظر می رسد که جایگاه آنها در رنکینگ فیفا در آن زمان بسیار مهم تر از این واقعیت است که بازی های آنها در زمین چمنی خانگی بود.

سه کشوری که مراحل بعدی را پشت سر گذاشتند، در شروع مسابقات در رده‌بندی جهانی فیفا برای تیم‌های اروپایی در رتبه چهاردهم یا بهتر قرار گرفتند؛ پنج نفری که از مرحله گروهی عبور نکردند، بیستمین یا بدتر از آن بودند.

از این رو تاریخ نشان می دهد که آلمان حداقل باید شرط خوبی برای صعود به نیمه نهایی باشد.

خلاصه

اگر کشورهای میزبان را به دلیل مزیتشان نادیده بگیریم، الگوی آن مشخص است. چه به مرحله یک چهارم نهایی، چه نیمه نهایی یا فینال نگاه کنیم، نسبت تیم‌هایی که به این مراحل می‌رسند برای برندگان گروه‌های مقدماتی بیشترین است، سپس نایب قهرمان با مسابقات مقدماتی پلی آف کمترین موفقیت را کسب کرده اند.

در حقیقت، این یافته‌ها فرض طبیعی خواهند بود، اما هنگام انتخاب شرط های خود، داشتن برخی داده ها برای پشتیبان گیری از شک و تردید شما هرگز ضرری ندارد، و آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید که آیا شانس ها ارزش خوبی دارند یا خیر.

مشتاقانه منتظر یورو 2024 هستید؟ با بررسی آخرین شانس‌های یورو 2024 در هر مسابقه و گروه، بازارهای واقعی و موارد دیگر با سایت وان ایکس بت از شانس‌های بهتر هر روز لذت ببرید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اختصاصی وبسایت فوتبالی