– مشکلات اندازه گیری تاثیر VAR
– VAR و مزیت بازی در زمین خانه
– داده های پنالتی داده شده به تیمهای مهمان/ میزبان در لیگهای  MLS و سری A

اهمیت VAR در لیگهای فوتبالی هر روز بیشتر میشود و به همین دلیل است که شرط بندان باید بدانند که VAR چه تاثیری روی نتیجه ی مسابقات دارد. آیا VAR مزیت بازی در خانه را کم میکند؟ VAR چگونه روی دادن پنالتی تاثیر میگذارد؟ با ادامه‌ی مقاله همراه باشید.

مشکلات اندازه گیری تاثیر VAR

اینکه بفهمیم VAR چقدر روی مسابقات فوتبال تاثیر میگذارد سخت است. به طور شهودی و ذهنی شرط بندان احساس میکنند که سیستم VAR مزیت بازی در زمین خانه را کم میکند، اما به چند دلیل مهم و اساسی اندازه گیری میزان تاثیر گذاری آن سخت است.

در فصل سری A سال ۲۰۱۷/۲۰۱۸، VAR باعث شد که ۵۹ پنالتی، ۱۶ کارت قرمز و ۴۲ گل که توسط داوران اعلام شده بود تغییر کند. تعداد مسابقاتی که VAR در آنها استفاده شده خیلی زیاد نیست، به همین دلیل جمع آوری مجموعه ی داده های آماری در مورد آن سخت است.

همچنین می دانیم که فوتبال یک بازی کم امتیاز است که به طور طبیعی ممکن است نتیجه ی بازی متغیر باشد، بنابراین جمع آوری داده های یک فصل فوتبال باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد، مخصوصا جمع آوری داده از تیم هایی که سبک بازی، کیفیت بازی، مربی ها و پرسنل آن در حال تغییر است.

هنوز مشخص نیست که مزیت بازی در خانه تا چه اندازه در تصمیمات داوری تاثیر میگذارد و اینکه مزیت بازی در خانه تا چه اندازه روی عوامل دیگری که VAR روی آنها تاثیر میگذارد، تاثیر گذار است مثلا هیاهو و آشنا بودن با استادیوم. همین موارد است که جدا کردن تاثیر VAR را پیچیده تر میکند.

همچنین، از آنجایی که نتایج کلی تا حد زیادی به تغییر کیفیت تیم های مختلف در هر فصل بستگی دارد، به همین دلیل است که نمیتوان تاثیر VAR روی نتایج کلی رقابت ها را نادیده گرفت و سهم بزرگی در این نتایج دارد. به همین دلیل است که ارزیابی تاثیر VAR روی بازیهای یک طرفه سخت است.

این پیچیدگی ها باعث شده تا نتوانیم مقیاسی برای اندازه گیری تاثیر VAR پیدا کنیم. بنابراین، بهترین کار این است که مستقیما روی رویدادهایی از این مسابقات که تحت تاثیر استفاده از فناوری VAR هستند تمرکز کنیم.

اینکه بخواهیم کارت قرمز را به عنوان مقیاس انتخاب کنیم سخت است زیرا VAR همیشه برای اخراج های حاصل از دو کارت زرد استفاده نمی شود. به ندرت پیش میاید که داور مستقیما کارت قرمز بدهد (در فصل سری A سال ۲۰۱۷/۲۰۱۸ فقط ۴۴ کارت قرمز مستقیم داده شد).

به همین ترتیب، VAR فقط برای آفسایدهای نزدیکی استفاده میشود که یا منجر به گلزنی میشوند و یا اجازه ی گلزنی را نمی دهند. هر دو این حالتها به ندرت اتفاق می افتد و هر کدام که تحت تاثیر حمله‌ی طرف مقابل قرار بگیرند باعث میشوند که نقش شانس و احتمال در نتیجه‌ی کار بالا رفته و همچنین سطح تغییر در داده ها نیز بیشتر میشود.

به این ترتیب شاید پنالتی مناسب ترین مقیاس برای تجزیه و تحلیل محدودیتهای فعلی ناشی از کوچک بودن اندازه‌ی نمونه باشد.

استفاده از داده های پنالتی داده شده به تیم میزبان / مهمان

یکی از بزرگترین تصمیمی که یک داور می تواند در یک مسابقه فوتبال بگیرد دادن یک ضربه پنالتی به هر یک از تیم ها است. می دانیم که پنالتی ها تقریباً ۷۵٫۸% از مواقع گل میشوند، بنابراین با یک سوت داور تیمی که پنالتی گرفته ۷۵٫۸% شانس زدن گل را دارد.

مقایسه های پنالتی های داده شده به تیم های میزبان و مهمان میتواند روش امیدوار کننده ای برای اندازه گیری تاثیر VAR روی مزیت بازی در خانه باشد، مخصوصا اینکه معمولا در تمام تصمیمات مربوط به پنالتی از VAR استفاده میشود. همین مساله باعث میشود مطمئن شویم که پنالتی روشی خوبی برای جدا کردن تاثیر “داوری به کمک ویدئو” (VAR) است.

همیشه در طول تاریخ داوران به تیم هایی که در خانه بازی می کنند ، پنالتی بیشتری میدهند. اما به سختی میتوان گفت که آیا این امر به دلیل تاثیر مزیت بازی در خانه روی تصمیمات داوری است یا اینکه صرفا تیم های مهمان تمایل بیشتری برای حمله به تیم میزبان دارند.

اگر مزیت بازی در خانه روی تصمیمات داوری تاثیری نداشته باشد، در اینصورت انتظار میرود که فرآیند VAR به طور یکسان خطاها را تصحیح کند و در نتیجه تفاوت چندانی در نسبت پنالتی های داده شده به تیم میزبان و مهمان وجود نخواهد داشت.

VAR، پنالتی ها و مزیت بازی در خانه: سری A

همانطور که گفته شد، از آنجایی که VAR فرآیند جدیدی در دنیای فوتبال است، داده های کمی هم در مورد آن وجود دارد که بشود آنها را تجزیه و تحلیل کرد. اما، سری A در فصل ۲۰۱۷/۲۰۱۸ سیستمی معرفی کرد که اکنون میتوان به کمک آن کل داده های فصل را مرور کرد:

بوندسلیگای آلمان نیز در فصل ۲۰۱۷/۲۰۱۸ خود شروع به استفاده از VAR کرد اما اجرای آن یکپارچه نبود و به همین دلیل استفاده از داده های این لیگ سخت است. امکان استفاده از VAR برای بعضی از بازیها امکان پذیر نبود و هلموت کراگ به دلیل اینکه “تصمیم بدست آمده از VAR متناسب با تصمیم او نبود” در ماه نوامبر اخراج شد.

در فصل ۲۰۱۷/ ۲۰۱۸ سری A از هر ۳٫۲۹ بازی یک تصمیم توسط VAR تغییر میکرد. در مجموع ۵۹ پنالتی، ۱۶ کارت قرمز و ۴۲ گل که با تصمیم داوری گرفته شده بود توسط VAR تغییر کرد.

در جدول زیر داده های پنالتی ده فصل آخر سری A را برای تیم میزبان و مهمان میبینید:

پنتالی های میزبان / پنتالتی های مهمان

پنالتی های مهمان

پنالتی های میزبان

فصل

1.1633

55

64

2017-18

1.6154

52

84

2016-17

1.4082

49

69

2015-16

1.49

51

76

2014-15

1.5

46

69

2013-14

1.9286

42

81

2014-15

2.36

25

59

2013-14

2.2759

29

66

2012-13

1.3333

39

52

2011-12

1.9167

36

69

2010-11

1.7587

41

69.444

میانگین فصل بدون var

این جدول با دیدگاهی منطقی به ما نشان میدهد که VAR  چگونه میتواند روی مزیت بازی در خانه تاثیر بگذارد. فصل ۲۰۱۷/۲۰۱۸ که VAR در آن معرفی شد، از نظر دادن کمترین پنالتی به تیم میزبان و دادن بیشترین پنالتی به تیم مهمان در جایگاه سوم قرار دارد.

تعداد پنالتی های داده شده به تیم میزبان به ازای هر پنالتی داده شده به تیم میزبان ۱٫۱۶ است؛ یعنی کمترین عددی که تا به حال در فصلهای فوتبال ثبت شده.

با اینکه این فصل یک نمونه‌ ی کوچک است اما تغییر چشمگیری که در آمار به دست آمد نشان میدهد که VAR مزیت بازی در خانه را کم میکند، حداقل در زمان دادن پنالتی اینگونه است. تیمهای میزبان هنوز هم بیشتر از تیم مهمان پنالتی میگیرند اما با حاشیه ای بسیار کم.

VAR و پنالتی ها در MLS

جالب است که در MLS هم همین روند مشاهده شد. MLS یکی دیگر از لیگهایی است که در آن از VAR استفاده شده است.

VAR در نیمه ی فصل ۲۰۱۷ به این لیگ اضافه شد، به همین دلیل شاید بهتر باشد که داده های ۲۰۱۷ را نادیده بگیریم. همچنین باید یادآور شد که فصل ۲۰۱۸ هم نمونه‌ ای کوچک است زیرا هنوز در حال اجرا است. در ادامه آمار پنالتی های تیم های میزبان/ مهمان در لیگ MLS را میبینید که مربوط به فصل ۲۰۱۱ است:

پنالتی های میزبان / پنالتی های مهمان

پنالتی های مهمان

پنالتی های میزبان

فصل

1.222

27

33

2018

2.483

31

77

2016

1.7368

38

66

2015

1.708

48

82

2014

2.888

18

52

2013

1.6

25

40

2012

2.5

20

50

2011

2.15

30

61.17

میانگین فصل بدون var

اکثرا همه میدانند که مزیت بازی در خانه، نسبت به لیگهای اروپایی مثل سری A، تاثیر بیشتری روی نتایج لیگ MLS داشته است. این مساله را میتوان در نسبت بالاتر تعداد پنالتی های داده شده به تیم میزبان که میانگین آنها، بدون استفاده از وی آ ار۲٫۱۵ است را در مقایسه با هر تیم مهمان که در سری آ ۱٫۷۵ پنالتی گرفت، دید.

بیشتر بخوانید: مزیت بازی در خانه در لیگ MLS

تاثیر VAR در لیگ MLS خیلی چشمگیرتر بود، به گونه ای که نسبت پنالتی های تیم میزبان به پنالتی های تیم مهمان به طور میانگین ۱٫۲۲ شد. این مساله پدیده ای به ما نشان میدهد که محدود به سری A نیست و میتواند تا حدودی توضیح دهد که چرا در زمان استفاده از VAR در لیگهای فوتبال مزیت بازی در زمین خانگی تا حدودی ضعیف میشود.

چرا VAR باعث میشود که نسبت پنالتی های تیم میزبان کم شود؟

فهمیدن علت دقیق اینکه چرا معرفی VAR فورا روی تعداد پنالتی های داده شده به تیم میزبان تاثیر میگذارد سخت است.

شاید به این دلیل باشد که داور دیگری تمایلی به گرفتن تصمیماتی که به نفع کشورش باشد را ندارد، زیرا برای هر تصمیمی ممکن است او را به VAR ارجاع دهند. شاید تصمیمات سخت نیمه‌ی دوم بیشتر تحت تاثیر هیاهوی هواداران تیم میزبان گرفته شود، و در همین زمان است که VAR میتواند بسیار عینی تر و هدفمند تر عمل کند.

همچنین، تیم های مهمان هم میتوانند از مزیت VAR بهره مند شوند، زیرا برخی از پنالتی هایی که داور به آنها میدهد فقط بخاطر وجود VAR است.

آیا این مساله میتواند باز هم روی مزیت بازی در خانه تاثیر بگذارد؟

اگر عدم تعادل در تعداد پنالتی های داده شده به تیم میزبان و مهمان به این دلیل باشد که مزیت بازی در خانه روی تصمیمات داور تاثیر میگذارد، دراینصورت منطقی نیست که بگوییم همین مساله در طولانی مدت باعث گرفتن تصمیمات بیشتر آفساید و کارت قرمز هم میشود.

مطمئنا این مساله تا حدودی مزیت بازی در خانه را ضعیف میکند اما اثبات بزرگی تاثیر VAR قطعا بحث برانگیز است، مخصوصا وقتی که در تمام تصمیمات داوری از VAR استفاده نمیشود، در نتیجه هنوز هم کمی تعصبات داوری در تصمیمات دیده خواهد شد. برای اینکه در مورد VAR نتیجه گیریهای واقعی تری بگیریم و به تاثیر بالقوه‌ی آن روی مسابقات پی ببریم قطعا به یک نمونه‌ی بزرگتر نیاز خواهیم داشت، مخصوصا به این دلیل که سطح مزیت بازی در زمین خانگی برای لیگ های مختلف متفاوت است.

با این وجود، علیرغم اینکه داده های محدودی داریم اما عدم تعادل بالقوه‌ی تصمیمات مربوط به پنالتی باعث میشود که وقتی شرط بندان در مسابقات دارای VAR از تیم میزبان طرفداری میکنند، بیشتر حواسشان را جمع کنند.

_____________________________

ترجمه اختصاصی : وبسایت فوتبالی

منبع مقاله : پیناکل

_____________________________